Szenzációs felfedezést tettek tudósok, amely alapjaiban változtathatja meg ismereteinket a kontinensek kapcsolatáról és az állatvilág történelméről. Egy nemzetközi kutatócsoport, amely török, francia és amerikai szakértőkből állt, régóta rejtve maradt titkot tárt fel: egy új kontinens létezését, amely Magyarország alatt is elterült egykor.
A kontinens, amely döntő szerepet játszott Európa és Ázsia állatvilágának fejlődésében, a Balkanatólia nevet kapta.
Ez a földrajzi egység, amely a mai Anatólia és a Balkán területén húzódott, lehetőséget teremtett az ázsiai állatfajok számára, hogy mintegy 30 millió évvel ezelőtt elérjék és meghódítsák Európát. Korábban a tudósok azt gondolták, hogy az úgynevezett „Nagy Áttörés” tette lehetővé ezt a fajvándorlást, de az új felfedezés arra utal, hogy valójában Balkanatólia volt a kapocs a két kontinens között.
Az Earth Science Reviews című szaklapban publikált tanulmány új megvilágításba helyezi a kontinensek történelmét.
Az eddig ismeretlen földrész az átjárhatóságot a tengerszint csökkenése révén biztosította, de a létezéséről egészen mostanáig nem volt tudomása a kutatóknak. A Balkanatólia tehát jelentős szerepet játszott a Föld állatvilágának alakulásában, és új fejezetet nyit a kontinensek közötti kapcsolatok kutatásában.
Ez a felfedezés számos, eddig megválaszolatlan kérdésre adhat magyarázatot, különösen Európa és Ázsia állatvilágának összefonódásával kapcsolatban. Tudósok és szakértők világszerte újraértékelhetik korábbi elméleteiket, hiszen a Balkanatólia kontinens létezésének felismerése átírhatja azt, amit korábban a fajok elterjedéséről gondoltunk.
Balkanatólia mintegy 50 millió évvel ezelőtt még egy elzárt szigetvilág volt, a tengerszint csökkenése, az antarktiszi jégtakaró növekedése, valamint a lemeztektonika miatt viszont 40-34 millió éve a terület Nyugat-Európához csatlakozott. Az új fajok ekkor kezdhették meg nyugati irányú terjeszkedésüket.
Érdemes kiemelni, hogy az új tanulmányban csak egy elméletet vázolnak. A feltételezett Balkanatólia alaposabb megismeréséhez további vizsgálatokra lesz szükség.